چربی گیر

(جدا کننده های چربی) به همراه هوای محلول(DAF) (DESSOLVED AIR FLOTATION)

در چربی گیر ها به روش (DAF) جداسازی از طریق وارد کردن حبابهای ریز گاز (معمولاً هوا) به داخل فاز مایع صورت می‌پذیرد. حبابهای هوا به ذرات جامد می‌چسبند و نیروی شناوری مجموعه ذره و حبابهای گاز بقدری زیادی است که سبب صعود ذره به سطح می‌شود، بدین ترتیب می‌توان ذراتی را که چگالی آنها از مایع بیشتر است را نیز به صعود به سطح واداشت. صعود ذرات با چگالی کمتر از مایع (مانند روغن محلول در آب) را نیز می‌توان با این عمل تسهیل کرد. چربی گیر آبسان daf

استفاده از حباب های گاز یا هوا به منظور جداسازی ذرات معدنی و نیز در تصفیه پساب حاوی روغن بطور گسترده‌ای استفاده شده است.

http://boxagahi.ir/wp-content/uploads/2020/11/%DA%86%D8%B1%D8%A8%DB%8C-%DA%AF%DB%8C%D8%B1.jpg

بطور کلی فرآیند شناورسازی (در چربی گیر ) از چهار مرحله اساسی تشکیل می‌شود:

  • تولید حباب (Bubble) در پساب روغنی.
  • برخورد بین حبابهای گاز و قطرات روغن شناور در آب .
  • چسبیدن ذرات روغن به حبابهای گاز.
  • صعود مجموعه هوا – روغن به سطح آب یعنی جائیکه روغن (و نیز ذرات جامد معلق همراه آن) از آنجا جمع‌آوری می‌شوند.

 یک سیستم DAF بطور معمول دارای قسمتهای زیر است:

پمپ فشار، سیستم تزریق هوا، مخزن اشباع سازی، رگولاتور فشار (شیرفشارشکن)و مخزن شناورسازی (دارای پخش کننده جریان ورودی)

 

 

سپتیک تانک

امروزه به دلیل مشکلات زیست محیطی پساب خروجی از واحدهای تولیدی و صنعتی باید استانداردهای زیست محیطی را داشته باشد. در تصفیه انواع فاضلابها به خصوص فاضلابهای بهداشتی از سپتیک تانک بصورت گسترده ای استفاده می شود.

سپتیک تانک یک واحد پیش تصفیه است که باعث کاهش بار آلودگی فاضلاب به میزان ۵۰ درصد می شود. فرآیندهای فیزیکی و بیولوژیکی اصلی ترین فرآیندهایی هستند که در این دستگاه باعث تصفیه فاضلاب می شوند. این فرآیندها عمدتا شامل ته نشینی، شناورسازی و فرآیندهای بی هوازی بیولوژیکی بوده که هرکدام بخشی از بار آلودگی را کاهش می دهند. این دستگاه یکی از تجهیزات تصفیه خانه به شمار می رود.

سپتیک تانک به صورت دستگاه پیش ساخته از جنس فایبرگلاس و پلی اتیلن تولید می شود. در صورت تمایل کارفرما احداث آن در محل مورد نظر به صورت بتنی امکان پذیر می باشد.

ساختار داخلی سپتیک تانک

سپتیک تانک یک محفظه ضد آب ساخته ‌شده از بتن، فایبرگلاس، PVC یا پلاستیک است که از طریق آن آب سیاه و آب خاکستری برای تصفیه اولیه جریان می‌یابد. فرایندهای ته نشینی و بیهوازی در این مخزن، جامدات و مواد آلی را کاهش می‌دهند، اما این عملیات فقط تصفیه متوسط است.

مایع از میان مخزن جریان می‌یابد و ذرات سنگین به کف مخزن سقوط می کنند در حالی که کفاب (‏عمدتا روغن و چربی) ‏به سمت بالا شناور می‌شود. در طول زمان، جامدات که به پایین می‌رسند به طور غیر هوازی تجزیه می‌شوند.

با این حال، نرخ تجمع سریع‌تر از نرخ تجزیه است، و لجن و کفاب انباشته باید به طور دوره‌ای حذف شوند. پساب مخزن سپتیک باید با استفاده از یک گودل خیس ‏یا یک میدان زه کشی ‏در زمین پراکنده شود، و یا از طریق یک لوله ‏به یک تکنولوژی تصفیه دیگر منتقل شود.

 

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

فاضلاب ها (Wastewater) مواد زاید مایعی هستند که در اثر فعالیت های بشر به وجود آمده و دارای انواع مختلفی هستند. معمول ترین و همیشگی ترین نوع فاضلاب، فاضلاب بهداشتی است.

به لحاظ فنی، فاضلاب بهداشتی (Sanitary Wastewater) یا خانگی (Domestic Wastewater) شامل آب مصرف شده دورریز بوده که در اثر فعالیت های شستشو (حاصل از آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی) تولید می شود. به لحاظ کیفی، فاضلاب یا پساب خانگی از مخلوط آب خاکستری و آب سیاه تشکیل شده است که تفاوت آنها در میزان آلودگی و بار آلی آن ها می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

فاضلاب بهداشتی همیشه و در همه اماکنی که انسان حضور دارد تولید می شود. به عنوان مثال صنایع همیشه دارای دو نوع فاضلاب هستند، اول فاضلاب بهداشتی که حاصل مصرف آب توسط پرسنل در سرویس بهداشتی، حمام و همچنین طبخ و سرو غذا در واحد صنعتی می باشد. و سپس فاضلاب صنعتی که در اثر فعالیت صنعتی تولید می شود که با توجه به نوع صنعت ممکن است وجود نداشته باشد.

کمیت و کیفیت فاضلاب بهداشتی خام (تصفیه نشده)

میزان تولید فاضلاب در هر منطقه با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی آن منطقه، نوع شبکه جمع آوری فاضلاب، قدیمی یا جدید بودن شبکه جمع آوری فاضلاب، سطح آب های زیرزمینی و عواملی از این دست، متغیر می باشد.

اما فاضلاب های بهداشتی تقریباً دارای کیفیت مشابهی بوده و با توجه به کمیت فاضلاب، نوع آداب و رسوم و فرهنگ تغذیه ای هر منطقه، میزان مواد آلی و ریز مغذی در آن دارای تفاوت جزئی می باشد. به منظور آگاهی از کیفیت فاضلاب، بهترین روش اندازه گیری پارامترهای نشانگر آلودگی در فاضلاب می باشد.

 

 

 

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

فاضلاب شهری (که فاضلاب خانگی، فاضلاب انسانی، فاضلاب بهداشتی Sanitary wastewater هم نامیده می شود) شامل فاضلاب تولیدی منازل، مراکز تجاری، موسسات شهری (ادارات، سازمان ­ها، موسسات آموزشی، هتل­ ها و رستوران­ ها، زندان ­ها و…) می­باشد.

با توجه به اینکه در اغلب مراکز مذکور حدود ۸۰% آب مصرفی به فاضلاب تبدیل می­ شود، لذا ۹/۹۹% فاضلاب شامل آب بوده و تنها ۱/۰% آن را ناخالصی ­های جامد تشکیل می­ دهد.

عملیات تصفیه فاضلاب باید در تصفیه خانه و با کمک تجهیزات مکانیکی و الکتریکی انجام گیرد. جنس و ابعاد تصفیه خانه با توجه به کمیت و کیفیت فاضلاب خام، کیفیت پساب تصفیه شده، کیفیت شیمیایی فاضلاب، نوع روش تصفیه، میزان فضای در دسترس و در نهایت ترجیح کارفرما تعیین می گردد. متریال مصرفی جهت احداث تصفیه خانه معمولاً بتن مسلح، فلزی (پکیج) و فایبرگلاس (پکیج) انتخاب می شود.

به طور کلی احداث تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی با کمیت بیش از ۵۰۰ مترمکعب در روز، با استفاده از بتن مسلح انجام می گیرد زیرا در ظرفیت های بیشتر، ساخت پکیج تصفیه فاضلاب (فلزی/ فایبرگلاس) از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

همراه و واتس اپ۰۹۱۰۳۵۹۲۰۰۶

تلفن: ۰۳۱۳۶۵۱۵۵۶۸ – ۰۳۱۳۶۵۱۹۳۵۲

Absanco.com

 

 

 

 

 

.